Jak dobrać odpowiedni rozmiar lnianego worka do bochenka chleba?
Kupiliśmy lniany worek do przechowywania chleba, rozpakowujemy go, wkładamy chleb... i okazuje się, że worek jest za mały. Na co zwrócić uwagę, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła?
Główny powód jest taki, że worki zazwyczaj mają dwa wymiary: szerokość i długość. Bochenek chleba ma trzy wymiary: długość, szerokość (wysokość) i grubość. Stąd właśnie wiele nieporozumień.
Załóżmy, że kupiliśmy lniany worek o wymiarach 19x40 cm. Gdyby chleb był płaski jak wafel i miał wymiary 19x40 cm – wszedłby do worka bez problemu. Ale bochenek chleba nie jest płaski.
Przed kupieniem worka musimy sprawdzić trzy wymiary chleba, a mianowicie: obwód w najszerszym miejscu, długość i grubość (poniżej zdjęcie bochenka chleba i sposób mierzenia). Worki zazwyczaj mają podane wszystkie wymiary.
A - długość, B - szerokość (wysokość), C - grubość
Szerokość lnianego worka mnożymy x2. Od otrzymanej liczby odejmujemy 1-2 cm (żeby nasz chleb swobodnie wchodził do niego), i porównujemy z obwodem chleba.
Jeżeli wynik jest taki sam lub mniejszy – wszystko jest w porządku – możemy kupować worek, nasz chleb na pewno się do niego zmieści. Jeśli nie, szukamy worka o większych rozmiarach.
Przykład. Worek o wymiarach 19 x 40 cm. Mnożymy 19 x 2. Otrzymujemy 38 cm. Odejmujemy 1-2 cm, co daje nam 36 – 37 cm. Obwód chleba może mieć maksymalnie 37, żeby swobodnie zmieścił się do worka.
Żeby chleb nie wystawał z worka – musimy zmierzyć jeszcze dwa wymiary: długość i grubość. Dodajemy je do siebie. Porównujemy z długością worka lub wielkością wsadu (niektóre worki zamykane są kilka centymetrów od góry i wielkość wsadu będzie nieco mniejsza niż całego worka).
Jeśli wynik jest taki sam lub nieco mniejszy niż długość worka lub jego wsadu – kupujemy worek, jeśli nie, szukamy większego.
Przykład. Jak wyżej worek o wymiarach 19 x 40 cm (zakładam, że wielkość wsadu jest równa z wielkością worka). Od 40 cm odejmujemy 1 – 2 cm, otrzymujemy 38 – 39 cm. Suma długości i grubości bochenka nie może być większa niż 39 cm.
A co z workami, które mają szerokie dno?
Tutaj właściwie nie powinno być problemu, worek ma trzy wymiary i bochenek chleba też, czyli długość, szerokość i grubość.
Jeśli wymiary bochenka są takie same jak wymiary worka – wszystko jest dobrze i nasz chleb zmieści się do niego.
Rada. Można od wymiarów worka odjąć po 1 cm, wtedy łatwiej będzie wkładać chleb do niego. Przykład. Worek lniany ma wymiary: 30 x 50 x 10 cm, jeśli nasz bochenek ma wymiary 29 x 49 x 9 cm łatwiej i szybciej będzie można go włożyć do worka niż chleb, który ma wymiary dokładnie takie jak worek.
Schemat ten można zastosować również do worków na prezenty. Postępując analogicznie do chleba, trzeba zmierzyć prezent (jego trzy wymiary: długość, wysokość i grubość) i dobrać odpowiedni worek, z którego prezent nie będzie wystawał.
|